Jak se spolehlivě zbavit vší?!

Často jen tak vzhlédnu do nebe a rošťácky se pousměji, protože „život je jako bonboniéra a skutečně nikdy nevím, co ochutnám,“ odehrává se mi scénář v hlavě. Obzvláště jako rodič se denně potýkám s naprosto neznámými situacemi, které zkouší mou trpělivost, zrychlují mou pohotovost a utužují mou odolnost. Stále mě nutí pátrat po nových vědomostech a mnohdy mne přivádějí do stavu naprostého šílenství a hlubokého zoufalství!

Právě začíná vší sezóna

Jelikož naše dcerky nedosáhly táborového věku, tak u nás všivá vší sezóna začíná přibližně se zářiovým nástupem do školních lavic a školičkového dovádění s kamarády. Minulý rok jsem měla prvně tu čest potřást si ruku se vší dětskou. Vlastně asi hned s osmi! Naštěstí do čtrnácti dnů byla nezvaná návštěva nedobrovolně vyhoštěna pomocí psího šamponu a hostitelka nestihla předat štafetu svým sestřičkám.

Letos to bylo daleko horší. Návštěva se bez pozvání i bez klepání usadila do hlaviček všech tří dcer a já sama ochutnala bonbón s hořkou chutí, okořeněný chili papričkami, neboť mě čekal neočekávaný zážitek 😀.

Čtvrtý den vyskočila jedna malá odporná vší parazitka i na mého kadeřníka. Nevěděla jsem, zda se mám propadnout pod křeslo, a nebo rovnou utéct i s rozdělanou barvou na hlavě a skočit do prvního kanálu, který cestou potkám. Ano, i takovou bonboniéru občas dostávám. Naštěstí to vzal můj pan kadeřník s klidem, za to moc děkuji a mého jediného vetřelce na místě usmrtil.

Nečekaná vší armáda nepatří do kina

Situace, které si nedokážete představit a nepromítají se ani na plátnech multikina v podobě děsivých hororů se náhle stávají skutečností. Vždy mají tak zvláštně natrplkou chuť, prapodivnou podobu a někdy dokonce voní po Tea Tree Oil. Na popcorn bohužel nezbyde čas a na Coca Colu zapomeňte, nezbydou vám žádné peníze!

Navíc vše přichází tak nečekaně, do hektické rutinní časové smyčky, kdy se domníváte, že stále jedete z posledních sil, že víc už nezvládnete a napochoduje si to bez vyzvání přímo k vám! Pak se před vámi odkryje týdny ukrývaná energetická rezerva, která na vás křičí „teď nebo niky, prostě musíš!

A tak vyhlašuji vším válku

Vyzbrojila jsem se nekompromisně všemi prostředky proti vším parazitům a použila i zbraně hromadného ničení. Veškeré činnosti i chod domácnosti jsem podřídila jedinému, boji! Každý den jsem střídala šampony na vší zmetky (přejmenovala jsem je i hůře), dvakrát denně vybírala hnidy ve třech hostitelských hlavičkách, opakovaně prala čepice, bundy, šátky, ložní prádlo a žehlila vlásky po dobu prvních pěti dnů.

Když boj, tak boj, ale pořádný! Nenechám je nadechnout, nabrat klidu, žádné slitování ani množení, larvení, hnídění, natož hnízdění! V našich vlasech teda ne! U mě nemohou zvítězit, protože nevědí, s kým mají tu čest. Nedala jsem jim ani nepatrnou šanci, dusila je, žehlila, půlila i škrtila a opakovaně splachovala do záchodu. Chodila jsem spát i v půl jedenácté večer poté, co jsem i já prošla přísnou deratizací.

Jak na deratizaci domácnosti?

Pokud se skutečně toužíte zbavit svého nepřítele, musíte ho nejprve poznat a pak s ním bojovat opravdu každý den. Nepovolit! Samice snášejí vajíčka hruškovitého tvaru bílé barvy, která se nazývají hnidy. Jak rostou, zabarvují se došeda a bývají nalepeny na vlasech svých hostitelů, což je u dětí se světlými vlásky neviditelný problém (doporučuji čelovku).

Po týdnu se z vajíček stanou larvy, které se třikrát vysvléknou a přeměňují se v dospělé jedince, znovu schopné klást nové hnidy. Celé larvální období trvá od dvou do třech týdnů, kdy musíte být ve střehu a pořád držet stráž. A jakými zbraněmi se tedy obrnit?

 1. dostupné prostředky z lékárny (pytlík či čepice do sprchy)

  PEDICUL HERMAL spálí i hnidu, doporučuje kožní lékař

 2. psí šampón (máte po něm opravdu krásnou srst :-D)

 3. vyčesávací hřeben podmínkou (poté přelít vařící vodou)

 4. přírodní šampon a balzám (kombinuji, aby každý den nebyla chemie)

 5. preventivní sprej proti vším (pořídit ho s nástupem do kolektivu dětí) a Tee Trea Oil (skvělá přírodní prevence) 

  PARANIT ochrana proti vším každé ráno stříkáme na vlásky, nemastí je a krásně voní

 6. zbraň hromadného ničení Advantix (v krizových případech, když síly ubývají a vši přibývají)

 7. žehlička na vlasy (spálí hnídy) i na oblečení (pro žehlení polštářů v konečné fázi)

 8. čelovka (opravdu nešílím, zkoušeli jste někdy vybírat hnidy blondýnce?)

Vyhraná bitva ještě neznamená konec války

Jsem moc ráda, že i nedávný boj se vší dětskou jsme společnými silami zvládli dotáhnout do vítězného konce. Opravdu moc děkuji odvážným kamarádkám Janče, Hance a Evě, které se vší nezalekly, za důkladnou kontrolu mé hlavy, svému manželovi za zbraně hromadného ničení a především svým třem dcerkám za naprosto nehybné sezení u vyčesávání vlásků. I nadále však zůstáváme v pohotovostním režimu.

Ve škole i ve školce jsem vše samozřejmě nahlásila. Velmi mne překvapilo, že jsem všude slyšela „jste první“ i přesto, že jsem již věděla o případech dětí podobně infikovaných. Pokud si přejeme, aby vši nezamořily naše domácnosti, musíme to moc prosím říkat svému okolí. Prevence může zabránit vyčerpávající deratizaci našich domovů a ušetří nám spoustu času i peněz za neskutečně drahé prostředky na parazity.

 

 

Když máte doma tři princezny

Mít tři chlapce, tak to určitě tolik neprožívám. Vzala bych je strojkem a do ruky jim dala meč. Jenže mám tři dcerky, tři úžasné malé princezny, které jsou plné očekávání a pohádkových snů. A já je o ty sny nepřipravím ostříháním vlásků.

Foto: Pavlína Ježková

Mít vši není ostuda! Chytnout vši může i nejčistotnější dítě světa, pokud se nachází v dětském kolektivu, kde jsou vši. A proto vyzývám v boj proti vším! Prosím informujte své okolí, spolužáky svých dětí i paní učitelky o výskytu vší v rodině. Nejenže pomůžete ochránit ostatní culíkaté hlavičky, malé cácorky plné dětských přání, ale hlavně minimalizujete opětovný výskyt vší u vašich malých princezen.

Sama bych si v životě přála ochutnávat raději co nejvíce mléčných bonbonů s nugátovou náplní, které tolik miluji a nejsou okořeněné všivým zápachem. Na druhou stranu vždy je osvobozující vědět, jak se s tou „mrchou“ poprat, až vám příště skočí zase rovnou přímo do postele, třeba i pěstmi, když to pomůže! A jaké bonbóny máte raději vy?

Přeji všem krásné podzimní dny třeba i s Tee Tree Oil za uchem :-D.

PS: Už se drbete?

Je možné, že budete muset jít do bitvy více než jednou, abyste vyhráli.“

Margaret Thatcher

Elena Ježková
Elena Ježková Miluje své tři dcerky, se kterými si užívá společně strávený čas. Ráda by inspirovala i ostatní maminky, jak proměnit opuštěný ostrov zvaný Mateřská v báječné a šťastné místo pro život. Autorka eBooku: Jak přežít mateřskou a nezbláznit se. Naleznete zde>> Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře
 1. Zuzana napsal:

  Taky jsem letos poprvé měla tu čest 🙂
  Sdílím https://www.facebook.com/ZuzanaCoaching/?ref=bookmarks

  Zdravím, Zuzka

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů