Jak zničit fenomén jménem „Měla bych“?

Už jako malé holčičky odkoukáváme od svých rodičů, jak se stát správným člověkem, matkou, ženou či manželkou. Prostřednictvím hry s ostatními dětmi či s panenkami to celé dětství zkoušíme a nacvičujeme. Během dospívání si vysníváme a fantazírujeme, těšíme se na generálku a v dospělosti již máme zakořeněné vlastní představy, které dolaďujeme s postupy na internetu či s chováním kamarádek.

A tak na samotné „představení“ vstupujeme většinou nevědomými a nejistými krůčky s vlastním návodem k vysněnému ideálu, jak se stát dokonalou a správnou matkou. Kolik rolí v životě zastáváme, přesně tolik ideálů si vytvoříme. Bohužel většina podobných návodů na život „jak se správně máme chovat v určité roli“ se málokdy ztotožňují s našimi vlastními pocity či možnostmi.

Hlas správné matky

Zažívám to vlastně denně….holky křičí a já je opakovaně žádám, aby snížily hlasitost a intenzitu jekotu alespoň o polovinu, protože zrovna potřebuji klid a trošku soustředění. Chvíli ještě vydržím a pak z plných plic zakřičím já a řev utichne. A v tom to přichází:

  • neměla bys takhle na děti křičet“

  • jaký jim ukazuješ příklad?“

  • člověk by měl ovládat své emoce na uzdě“

  • co by na to řekli na kurzu asertivity?“

  • kdyby mě náhodou tak někdo slyšel!“

Přichází moment, kdy se dostanete do rozporu s tím, co „byste měla“ nebo co skutečně „chcete“. Nechcete desetkrát dětem říkat „přestaňte křičet“, ani jim vyhrožovat nebo je zastrašovat, prostě jen chcete, aby přestaly v daný okamžik křičet, a to na první žádost.

Když se z mateřství stane otročina

Představte si váš běžný den a všechny situace od rána až do večera, kdy zaměňujete „chci“ za „měla bych, protože…“ Kolik takových momentů napočítáte? Dodržováním všech „mělabychů“ se dostáváte do slepé uličky, která je navíc extrémně vysilující, šíleně únavná a nekonečná.

Je pak přirozené, že se z mateřství stane spíše noční můra než-li pohodový ostrov zvaný „Mateřská“ v nejkrásnější destinaci světa, kterou si jen dokážete představit.

Naučte se říkat NE

Zkuste si rozdělit papír na tři díly, do jedné části napište „musím“, do další „měla bych“ a nakonec „chci“ a pak připište vaše denní aktivity do jednotlivých sloupečků. Snadno pak zjistíte, zda se chováte podle vámi nastaveného ideálu podobně jako paní Mělabychová nebo podle toho, jak to skutečně v hloubi duše cítíte:

  • musím“ jsou činnosti, kterým se nevyhnete, a proto je zbytečné se nad nimi trápit (jasně, musím odvést dcerku do školy)

  • měla bych“ jsou věci, které sice nemusíte, ale když je neuděláte, naplní se váš mozek výčitkami ze selhání (měla bych 7x týdně dětem vařit teplé večeře)

  • chci“ jsou činnosti, které souzní s vaším já, přinesou vám radost na duši a zahřejí u srdce (chci si sednout s čajem k televizi a sledovat s dětmi pohádku, mít večerní pohodu)

Měla bych?

Až si příště budete říkat, že byste něco měla, důkladně se prosím zamyslete kvůli čemu nebo kvůli komu to vlastně děláte? A také zda je to vůbec potřeba?

Až se mě zima zeptá, co jsem dělala v létě, tak ze špajzu určitě vytáhnu kompot z obchodu, protože celé léto jsme se s dětmi cpaly sezónním ovocem a dováděly společně u bazénu :-D. Tak jsem to totiž skutečně chtěla!

A že mi okolí nezatleská za domácí zavařeniny, které jsem určitě měla na zimu nachystat? Na tom mi opravdu v „roli matky“ nezáleží. Je to totiž můj život a je moc krátký na to, abych nad tím vůbec přemýšlela.

Dokonalost NENÍ reálná

Víte, že děti „ideálních měla bych“ matek bývají podle průzkumů neprůbojné, méně sebevědomé a úzkostné? Ideální matky se snaží plnit představy okolí namísto svých vlastních potřeb a pak logicky selhávají, mívají pocity viny i úzkosti, které šíří na celou rodinu.

Když vidím z auta na billboardu dokonalou matku, jen se usměji, stáhnu si vlasy do culíku pro případ, že by nepůsobily příliš čerstvě, přehodím přes ně čelenku a jdu si užít bruslení s dcerkami, protože tak to skutečně chci.

A také vím, že nestojím o hlavní roli paní Mělabychové v nekonečném sitcomu Dokonalá matka :-D.

A co chcete vy? 

Nemusím být tím, kým mě chcete mít vy.

Mám svobodnou vůli být tím, kým chci sám být.“

Muhammad Ali

Elena Ježková
Elena Ježková Miluje své tři dcerky, se kterými si užívá společně strávený čas. Ráda by inspirovala i ostatní maminky, jak proměnit opuštěný ostrov zvaný Mateřská v báječné a šťastné místo pro život. Autorka eBooku: Jak přežít mateřskou a nezbláznit se. Naleznete zde>> Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů