Maminko, já jsem princezna a ty moje služka

Maminko, víš, já se ti musím k něčemu přiznat. Ale musíš mi slíbit, že se na mě nebudeš zlobit, slibuješ?“ Povídá mi docela nedávno při milé holčičí chvilce má pětiletá dcerka.

Tak povídej,“ zvědavě, s lehčí zástavou srdce i dechu odpovídám.

Přiznání

No víš, jak tě někdy, tak moc honím a pořád po tobě chci něco udělat a ty se na mě pak zlobíš?“ provinile spustila.

Vím,“ rozhodně odpovídám a hlavou mi proběhnou všechny ty momenty, kdy malé slečně připravuji šťávu, omývám ovoce, utírám zadeček, podávám lžičku, nosím svetříkprostě okamžiky, kdy si připadám spíše jako osobní komorná než-li matka.

Já to dělám schválně víš, já si pak připadám jako princezna (narovná se a rukou si načechrá vlásky) a ty jsi moje služka, která mi slouží,“ pokračuje s odvahou a lehce šibalským leč provinilým úsměvem.

Já nejsem služka

Přiznání tohoto typu, jsem skutečně nečekala a musím říci, že jsem byla na dcerku moc hrdá, že o věcech nejenže přemýšlí, ale ještě se k nim i přizná.

Samozřejmě jsme si vyjasnily, že si spolu můžeme hrát i na princeznu a na služku (když si můžou kluci hrát na policajty a zloděje, tak proč by ne), avšak během předem domluvené hry. Ale v běžném životě jsem maminka.

Máma je dáma

Pak jsem si přečetla skvělý článek s trefným názvem „Máma není služka, máma je dáma“ od Marka Hermana (autora knihy Najděte si svého marťana), kterého podobně jako pana Jiřího Haldu, uznávám jako skvělého dětského odborníka a pedagoga.

Jasně, každý večer, když se skláním ke spící dcerce v postýlce, šeptám jí do ouška, že je princezna a něžně jí políbím. Ale to neznamená, že toužím potom vychovat tři malé princezny, kterým jdou ruce šejdrem a neumí se postavit k práci a povinnostem.

Koneckonců, jak dopadla umouněná leč pracovitá popelka….?

Indiánská maminka

A tak jsem se zamyslela nad jednotlivými činnostmi, které za své ratolesti dělám a vlastně nemusím. Kdy si ze mě opravdu jen dělají ze své pohodlnosti a mé hlouposti služku.

Proč bych měla být věčně ověšená taškami, upocená, ufuněná, nahrbená s bolavými zády a mé děti přede mnou nespoutaně hopsaly, nebo dokonce prudily jako nejmenší benjamínek, že ji bolí nožičky, že ji mám nést?

Každá věc má své místo

O to skutečně nestojím. A tak si naše malé slečny nosí své věci samy. Když si po sobě neuklidí hračky a zůstanou ležet na zemi, odnáším je do dětského koutku – Igyště pro sviště, který provozuji. Příště si velmi rychle rozmyslí, zda si své věci po sobě uklidí.

Přesně vědí, kde je náplast, voda, šťáva, lžička, ovládač od televize, jak se dává pasta na kartáček a jak se vysuší ručníkem a vysprchují. Důsledně dohlížím, aby si odnášely nádobí ze stolu a utřely po sobě své místo. Věřím, že to jednoho dne dovedeme alespoň k průměrné dokonalosti.

Myčku na nádobí ze zásady nevyndávám, to už je jen jejich práce a povinnost. Každý den se u ní střídají a já ji vždy naplním špinavým nádobím. Mám tři dcery, tak proč bych doma měla pracovat a vše odřít sama?

Mám jen dvě ruce

Jasně, někomu to může přijít tvrdé, že nepomohu dítěti s těžkou aktovkou, ale já mám dcery tři a ruce dvě. Ono s jedním či dvěma dětmi si to také umím ještě představit. Ale copak nám jako dětem kdokoliv nosil tašku?

Kabelku si přece nosím také sama. A tak volím být raději za dámu, než-li za služku.

A jak to máte vy? Co všechno děláte za vaše děti, přesto že to zvládnou samy? 

Mateřství je volba, kterou činíme každý den, když stavíme něčí štěstí a pohodlí před to své. Když udělujeme těžké lekce v zájmu dobré věci a ani samy mnohdy nevíme, co je správné…a odpouštíme si pořád dokola, když to děláme špatně.“

Elena Ježková
Elena Ježková Miluje své tři dcerky, se kterými si užívá společně strávený čas. Ráda by inspirovala i ostatní maminky, jak proměnit opuštěný ostrov zvaný Mateřská v báječné a šťastné místo pro život. Autorka eBooku: Jak přežít mateřskou a nezbláznit se. Naleznete zde>> Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů