Mateřství je dar

Dnes jsem sledovala za oknem nejstarší dceru na kurzu plavání. Před začátkem hodiny si vzala dětský kropáček a opakovaně polévala místo, které je určené k sezení. Takovou lavičku obloženou zelenými kachlíky. V hlavě se mi okamžitě zrodily nechápavé myšlenky:

Proč to polévá? Bude to mokré! Vždyť budou všichni mokří, až si na to sednou!“

Kouzelná zahrada

V tom se na mě obrátila prostřední dcerka, která situaci také s úsměvem monitorovala. Pak se na mě zvesela zahleděla a povídá: „Maminko, Terezka tam zalévá asi zahrádku, viď? Má tam záhonek s kytičkami.“ A já se zmohla jen na udivené: „Myslíš Barunko?“ „Jasně, má tam kytičky,“ odvětila.

Až jsem se zastyděla. Kdy jsem přestala přemýšlet podobným způsobem? Kdy se to jen stalo? A proč hodnotím svět kolem sebe starostlivýma očima upjaté matky? Kam vlastně zmizely mé čisté dětské představy o světě? Jak jsem to mohla dopustit?

Mateřství je jako květina

IMG_5187 Foto: Pavlína Ježková

Vždyť i kdyby ta lavička byla mokrá, přece na ní všichni sedají v plavkách a chystají se vstoupit do bazénu. Vůbec by tedy nevadilo, že se namočí. A co na tom vlastně záleží, když tam může vyrůst pestrobarevná zahrada s květinami, které je třeba zalévat.

Hýčkat podobně jako mateřství, protože je tím nejlepším a nejvzácnějším darem, který je potřeba neustále opatrovat. Skutečný dar, za který jsem nesmírně vděčná. Dar ze všech darů nejvzácnější. Možnost začít znovu, od nuly. Taková druhá šance na život.

Již dávno jsem zapomněla, jak je svět okolo krásný. Jak žít s vášní bez potřeby ohlížet se kolem. Nevnímat hlad, neodpočítávat čas, neřešit pohledy ostatních lidí. Podobně jako to zažívají naše děti dnes a denně.

Přestala jsem pestrost života sledovat učarovanýma dětskýma očima. Zapomněla jsem snít a věřit na zázraky. Stejně tak i na zoubkové víly či kouzelný svět trpaslíků a žabích princů.

Druhá šance na život

Velmi děkuji svým úžasným dcerám. Dostala jsem další možnost, jak si připomenout třeba nejkrásnější myšlenku, díky které se můžete vznést a létat podobně jako Petr Pan v Kapitánu Hookovi.

I já cítím, že dokáži létat. Ať už na skutečné houpačce na dětském hřišti nebo jen v představách během her s mými dcerami. Již chápu, proč se o dětech hovoří jako o čistých duších. Duše má vždy barvu našich myšlenek. A ty dětské jsou krásné a zářivé.

Myšlenky jsou jako semínka

DSC_7562 Foto: Iveta Veselá

Pokud zacházíme s dětmi šetrně a chráníme jejich duši před silnými traumaty, jejich myšlenky dokážou zázraky. Třeba ulovit rybku do čepice během cesty v autě. Jedním fouknutím uzdravit bolístku či vyskládat pěnové kapičky do tvaru srdce.

Často jen pozoruji své tři dcerky jako nezaujatý divák a vracím se do školních a dětských let. Vzdělávám se od svých učitelů, malých mistrů, skutečných božích zázraků. Obdivuji jejich myšlení, které jsem sama během svého putování za dospělostí dávno zapomněla.

Pravé JÁ

Prostřednictvím svých dětí jsem objevila své ztracené dítě. Bytost, která se ztratila na prahu dětství a dospívání společně s neuskutečněnými touhami, zapomenutými sny a velkými plány. Našla jsem sama sebe. Své skutečné já, které již nenechám odejít. Více se dočtete zde ».

Každý den ho budu hýčkat a pečovat o svou mysl podobně jako o své dcerky. Protože mysl je jako ta zahrádka, kterou má dcerka kropila kropáčem na jedné vydlážděné lavičce. Zalévala semínka, naše myšlenky, ze kterých vyroste záhon plný květin na místo plevele.

Děkuji za nejvzácnější dar být matkou.

Děkuji vám, mé holčičky.

Nejvzácnější šperk, který můžete mít okolo svého krku, jsou ruce vašich dětí.“

Elena Ježková
Elena Ježková Miluje své tři dcerky, se kterými si užívá společně strávený čas. Ráda by inspirovala i ostatní maminky, jak proměnit opuštěný ostrov zvaný Mateřská v báječné a šťastné místo pro život. Autorka eBooku: Jak přežít mateřskou a nezbláznit se. Naleznete zde>> Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů