Někdy je zbytečné cokoliv říkat

Nevím jak vy, ale já se s dětmi dostávám do velice zajímavých až „prekerných“ situací, kdy už prostě není potřeba cokoliv říkat. Je to totiž zbytečné.

Nevím, která z dcer perlí nejvíce, každá rozdílným způsobem podle věku, ale vždy to stojí opravdu za to! Někdy jsem rudá až za ušima, a to je co říct, protože jinak vypadám jako Sněhurka ze stejnojmenné pohádky. Smetanová pleť, tmavé vlasy a většinou mě nezbarví do červena ani cvičení nebo těžká práce v lese se sedmi trpaslíky.:-D

Kdo vymyslel společné šatny?

Jít s nejmladší dcerkou do bazénu, kde jsou společné převlékárny jako například v Gmündu, bývá opravdu zapeklité. Kristýnka si klidně dojde až k nahému pánovi, který se k nám převléká zády, beze studu se předkloní, nakoukne si, aby to měla pěkně zpříma, s nadšením se zazubí a vykřikne: „Maminko, ten pán má velkého „pindíka“!“

Foto: Pavlína Ježková

Samozřejmě, že to nekontroluji! Chytnu se rukou za čelo (alespoň si zakryji polovinu tváře), stočím hlavu na druhou stranu a odvádím svou dceru, která se tváří asi jako když právě objevila jeden z divů světa, rychle pryč! Nakonec vyprsknu smíchy a ještě dlouho to rozdýchávám a říkám si v duchu „tohle snad není možný.“

Maminka říkala…

Nejstarší dcera už je o jeden level výš, protože ta komentuje rodinnou situaci. Kdykoliv začíná větu slovy: „maminka říkala,“ tak se opravdu zapotím a horko rychle přemýšlím, co jsem jí poslední dobou vyprávěla a čekám jako struna, co vytasí z rukávu. Nejvíce perlí na hodině klavíru.

Nedávno mi před paní učitelkou řekla, že jí musím koupit nové ponožky, protože už žádné nemá! A také, že bude mít brzy klavír v pokojíčku, protože maminka se stěhuje z ložnice dolů. Nemusím snad ani vyprávět, jaké tázavé pohledy to vyvolalo u paní učitelky.

Samozřejmě, že jsem se snažila vše uvést na pravou míru, ale jsem přesvědčena o tom, že paní učitelka měla jasno. A když nakonec ještě dodala, že maminka zlobí tatínka, myslím, že se definitivně paní učitelka utvrdila ve svém přesvědčení o naší rodinné situaci.

Asi si začnu všechny podobné momenty zapisovat a jednou z nich vydám knihu. Myslím, že snad úplně všechny děti perlí, komentují, zveličují či fantazírují. Jsou tak bezprostřední. I moje švagrová zažila skutečnou perličku s neteří. Jednou objevila v její kabelce želízka, která večer před tím vyhrála na plese v tombole.

Scény jak z bláznivého filmu

Ani nejlepší režisér by nevymyslel scénář následujícího dne, kdy do školy přišel pan policista seznámit děti se svým dobrodružným povoláním. V okamžiku, kdy dětem ukazoval želízka, hádejte, kdo se přihlásil?

Ano, moje neteř. Zvedla ručičku a na celou třídu i před paní učitelkou všem oznámila, že maminka s tatínkem mají také taková pouta na hraní. Je jasné, že k tomu nemusela už vůbec nic dodávat, aby paní učitelka měla jasno. To byla asi třídní schůzka, co…? 🙂

Děti dají životu nový rozměr

Často si říkám, co vše člověk s dětmi ještě zažije?! Od malých vší, pátých a šestých dětských nemocí, všemožných koníčků a zajímavých kamarádů, rozmarných nálad, pocitů marnosti i trapnosti, úžasu i smíchu, návaly vzteku a věčného strachu, který si člověk nesmí připouštět.

A někdy mám dokonce pocit, že bez dětí by byl život černobílý. Ty naše malé slečny mi život zabarvují do všech odstínů duhy a někdy použijí i neonové barvy. A to pak stojí za to! Nezbývá mi než pokrčit ramena, svraštit čelo a rošťácky se pousmát.

A jak to máte vy?

Kdy vás děti naposledy přivedly do rozpaků až se vám podlomily kolena?

Jsem zvědavá, čím mě holky překvapí zítra….

Že by zase s úsměvem?

Bez dětí by náš dům byl uklizený, naše peněženka plná, ale naše srdce by bylo prázdné…“

Elena Ježková
Elena Ježková Miluje své tři dcerky, se kterými si užívá společně strávený čas. Ráda by inspirovala i ostatní maminky, jak proměnit opuštěný ostrov zvaný Mateřská v báječné a šťastné místo pro život. Autorka eBooku: Jak přežít mateřskou a nezbláznit se. Naleznete zde>> Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů