To je všude, jsou prázdniny!

Mně z toho asi houkne! Holky se pořád dohadují, křičí, ječí, piští a mlátí se. A to je teprve desátý den prázdnin.“ Opřu si unaveně hlavu o dlaň, po očku sleduji holky na hřišti a usrknu z chlazeného Cidera. „To je všude, jsou prázdniny!“ odvětí s klidem kamarádka, maminka od třech dětí, má spřízněná duše.

Miluji tyhle utahané letní večery, kdy jdeme na místní hřiště, kde se sejdou všechny děti z vesnice i ty, co jsou zde jen na prázdninách. A my maminky společně usedneme alespoň na nepatrnou chvilku a doufáme, že se jediný článek z dětského kolektivu neodpojí a neusedne nám do klína. Potřebujeme chvíli jen tak sedět a klábosit o prázdninových zážitcích a neunavitelných dětech, které sledujeme z bezpečné vzdálenosti.

Musí si na sebe zvyknout

Zjistila jsem, že úplně nejhorší je začátek prázdnin. Nějakou dobu prostě trvá, než si na sebe děti zvyknou. Nejmladší dcerka musí co nejdříve pochopit, že mít starší ségry doma je vlastně veliká zábava, že jí nechtějí maminku ukrást. A v okamžiku, kdy tohle všechny děti přijmou za své, začínají skutečné prázdniny.

Foto: Pavlína Ježková

Jedno dopoledne, když jsem balila na další náš výlet, jsem sledovala holky, jak běhají jako šílené a uklízejí. Terezka, nejstarší dcerka, tomu celému velela. „Terezko, prosím tě, jak jsi tohle dokázala? Vždyť ony tě poslouchají víc než mě?!“ S jiskrou v oku na mě mrkla a povídá: „Maminko, já jsem jim řekla, že už mám toho jejich křiku dost. A jestli si se mnou chtějí hrát, musí mě poslouchat. A když nebudou, tak jim ostříhám vlasy!“

Aha, tak teď již rozumím, proč po celou dobu ležely na stole dětské nůžky. Asi bych se měla od holek trochu přiučit…:-).

Prázdniny jsou téměř v půlce

Naprosto chápu všechny unavené maminky a smekám před těma, které dokáží skloubit práci a prázdninový režim všech svých dětí. Je to opravdu velmi náročné období. Důkazem jsou i každodenní telefonické hovory, které mám teď přes léto, od maminek s dotazy na otevírací dobu Dětského koutku či alespoň na soukromé hlídání. Maminky vydržte, jsme téměř v půlce!

Foto: Pavlína Ježková

A pro všechny maminky, které si potřebují na mateřské přivydělat, není nic snadnějšího než pohlídat nějakou ratolest ze sousedství. A výhodou je, že se děti společně zabaví samy. Jenom budete muset nachystat porci svačiny navíc. Jsem přesvědčena o tom, že mnoho maminek by to jistě ocenilo i nějakou tou korunkou, jen aby měly chviličku pro sebe!

Pozor na kufry

Sama jsem si tento týden kladla otázku, v jakém okamžiku mě napadlo mít tři děti v průběhu třech let?! Jestli jsem zrovna neupadla z nějakého vysokého stromu na pecku, protože je to sakra náročné a i já mám často chuť od všeho utéct! 

Třeba když v osm hodin večer za mnou přijde nejmladší dcerka se žvýkačkou zaseknutou v nose. Nebo když do kufru omylem přibalím i nesmrtelnou tetu angínu a s ní pořádnou dávku antibiotik a pak nemůžu ve 32 °na slunce. To si pak od srdce zazpívám tuhle píseň

Foto: Pavlína Ježková

A tak se nenechte uhonit od svých ratolestí, myslete především na sebe a žijte naplno. Z každého dne i situace načerpejte maximum radosti a dostatek smíchu.

Krásné léto všem!

Lidé čekají celý týden na pátek, celý rok na léto, a celý život na štěstí. Jenže štěstí nepřijde, nikdo vám ho nedá a nic vám ho nepřinese. Štěstí je umění, které si musíme osvojit. A můžeme začít tím, že přestaneme na cokoliv čekat a začneme se cítit šťastně tady a teď.“

Elena Ježková
Elena Ježková Miluje své tři dcerky, se kterými si užívá společně strávený čas. Ráda by inspirovala i ostatní maminky, jak proměnit opuštěný ostrov zvaný Mateřská v báječné a šťastné místo pro život. Autorka eBooku: Jak přežít mateřskou a nezbláznit se. Naleznete zde>> Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů