Zapomeňte na novoroční předsevzetí

„Nesnáším leden, je jako pondělí  stěžovala si kamarádka. Je jako první den v práci po báječném víkendu nebo jako den ve škole hned po vystřízlivění z bláznivého večírku.

Může vydržet nucené odhodlání?

A k tomu hromada předsevzetí, která přišla se záblesky světel a pukáním novoročního ohňostroje. Bohulibých úmyslů, které odkráčí s největší pravděpodobností ještě před koncem měsíce, třeba jako:

  • přestanu kouřit

  • zhubnu

  • budu pravidelně cvičit

  • nebudu tolik utrácet

  • budu méně křičet a více odpočívat

  • budu méně pít alkohol

Nevím jak vy, ale já nemám ráda předsevzetí ani přecpané posilovny prvních čtrnáct dní v roce a hromadu potu akumulovaného na 10 m2. Vlastně všechny podobné hromadné záměry bojkotuji.

Přeměňte předsevzetí v životní styl

Říkám si, není lepší každičký den usilovat po drobných krůčkách o to, co skutečně chcete a po čem toužíte? Nejen v lednu, o víkendu nebo až na to budete mít čas.

Když jeden den pohoříte, tak se hned ten další pokusíte být prostě lepší než-li den předchozí. A nikdy už nepřestanete, protože se vám to neustálým opakováním vryje pod kůži, až nakonec zjistíte, že je to vlastně váš nový životní styl, který neodmyslitelně splynul s vaší osobou.

Začít v lednu nestačí

Podobné je to s dětmi….pokud chcete, aby přišly z venku domů, srovnaly si boty do botníku, pověsily bundy, uklidily čepice a umyly si ruce, musíte to s nimi každý den opakovat. Rozhodně by nestačilo, začít v lednu :-D! Po určitém počtu opakování se totiž činnost zautomatizuje a již nad ní děti nemusejí přemýšlet.

Tak proč si třeba nezautomatizovat zdravý životní styl nebo plynulou angličtinu? Váš život je výsledkem rozhodnutí, které děláte a pokud se vám nelíbí, je na čase vybrat si lépe a pak není třeba žádných nucených odhodlání.

Života jako hra

Mně samotné se zalíbila myšlenka jedné skvělé ženy (děkuji ti Jani), mít život jako hru. Stanovit si vlastní pravidla a testovat život, zkoušet nové možnosti, tvořit, bavit se, přeskakovat, počkat jedno kolo, někdy se i vrátit o krok zpět.

A tak si hraji, bavím se se svými dětmi, občas si sklouznu na klouzačce během práce ve svém dětském koutku a často jsem zaskočena, co mi padne na hrací kostce…. a když nevyhrávám, nevadí, podstata je totiž ve hře samotné.

A jestli si mohu něco přát, tak aby vám novoroční předsevzetí vnesla do života potěšení, které se vám snadno vryje pod kůži.

HRA je jeden z nejefektivnějších způsobů,

jak zjednodušit život.

Přesně to jsme dělali jako děti,

ale v dospělosti jsme si hrát zapomněli.“

Albert Einstein

Elena Ježková
Elena Ježková Miluje své tři dcerky, se kterými si užívá společně strávený čas. Ráda by inspirovala i ostatní maminky, jak proměnit opuštěný ostrov zvaný Mateřská v báječné a šťastné místo pro život. Autorka eBooku: Jak přežít mateřskou a nezbláznit se. Naleznete zde>> Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů